logo

Zdrowe tłuszcze w diecie ketogenicznej

Jak już opisywaliśmy, tłuszcze w naszym organizmie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jemy tłuszcz by spalać tłuszcz – to główne założenie diety ketogenicznej, które sprawdza się.

Kwasy tłuszczowe dostarczane w pokarmach to największe źródło energii w organizmie, które zawierają o wiele więcej energii niż węglowodany czy białka razem wzięte.
Dodatkowo, tłuszcze w znacznie mniejszym stopniu powodują stany zapalne, a nawet im przeciwdziałają, w przeciwieństwie do cukrów czy białek. Zaznaczyć należy także, że kwasy tłuszczowe poprawiają profil lipidowy, co znaczy, ze korzystnie wpływają na stosunek ?złego? do ?dobrego? cholesterolu, wpływając na nasz stan zdrowia i nie zwiększają przy tym stężeń trójglicerydów we krwi.

Najzdrowsze i najbardziej pożądane w diecie ketogenicznej będą więc tłuszcze o średniej długości łańcucha – nasycone oraz jednonienasycone. Pamiętajmy jednak że tłuszcze wielonienasycone są mimo wszystko zalecane i konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
W dużym uproszczeniu: powinniśmy wybierać produkty pochodzenia zwierzęcego oparte na doskonałej jakości tłustym mięsie, nabiał, sery, olej MCT i olej kokosowy, a jako uzupełnienie – tłuszcze roślinne oraz ryby i owoce morza.

Zwłaszcza olej kokosowy jest szczególnie polecany przy stanie ketozy – jest on smaczny, wykazuje stabilność przy podnoszeniu temperatury – ma jednak przede wszystkim bardzo duże właściwości ketogeniczne, tj. w wątrobie jest bardzo szybko syntetyzowany w ciała ketonowe i o wiele szybciej podnosi poziom ketonów we krwi.
Najlepszymi olejami, poza kokosowym oczywiście będą także: olej palmowy, olej z czerwonej palmy, który dodatkowo zawiera także cenne witaminy – beta-karoten, likopen czy witaminę E, a także tłuszcze zwierzęce – smalec czy łój wołowy, które są bardzo dobrymi tłuszczami do smażenia – nie tylko ze względu na smak, ale także fakt, że nie przywierają do patelni.

Podsumowując: dieta ketogeniczna ?lubi? oleje takie jak: olej kokosowy, olej palmowy, olej z czerwonej palmy, olej z pestek palmy, oliwę z oliwek, olej z awokado, masła klarowane, olej MCT (jako suplement) oraz tłuszcze zwierzęce. To z jakich olei skorzystamy, jest sprawą indywidualną i zależną od naszych prywatnych preferencji właściwości czy smaków.