logo

Uprawianie sportu a dieta ketogenna

Na pierwszy rzut oka mocno kłóci się nam postać sportowca, który spożywa duże ilości… tłuszczów 🙂 Nic jednak bardziej mylnego – dieta ketogeniczna jest często polecana osobom, które wyczynowo, lub nawet amatorsko uprawiają sporty.
Jednak każdy, kto miał lub ma do czynienia ze sportem doskonale wie, że przed treningiem dobrze jest dostarczyć organizmowi… węglowodanów, które są najefektywniejsze jeśli chodzi o rozwój mięśni. Tylko, że prawdę mówiąc, inne składniki odżywcze, wcale “nie są gorsze”! I tak podczas gdy cukry dostarczają 4 kcal z 1 jg posiłku, białko dotarcza również około 4kcal z 1g, natomiast tłuszcze dostarczają aż 9kcal z 1g!
Jest to niezbity dowód na to, że tłuszcze mogą być znakomitym źródłem energii – zarówno te dostarczane w postaci posiłków, jak i te zmagazynowane (nadprogramowo 🙂 ) w organizmie.

Dlaczego zatem nie mówi się głośno o takim żywieniu? Głównie dlatego, że jest to całkiem “nowa” metoda. Nowa = nieznana, jeszcze nie do końca poznana i zbadana. Musi minąć jeszcze wiele lat, zanim dieta ketogenna stanie się powszechnym sposobem żywienia sportowców.
Należy pamiętać, że prawidłowo skomponowana i zbilansowana dieta keto, o odpowiedniej dla danego organizmu ilości kalorii to fantastyczny sposób na skuteczny trening i efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Najważniejsze znaczenie ma tu odpowiednie zbilansowanie jadłospisu, które najrozsądniej jest powierzyć doświadczonemu dietetykowi. Dodatkowym czynnikiem będzie zdolność adaptacji organizmu do zmiany sposobu pożytkowania energii dostarczanej wraz z tłuszczami.

Co ciekawe, obecnymi trendami jest stopniowe zmniejszanie ilości spożywanych węglowodanów, lub na odwrót – trenowanie na czczo. Jest to jednak dość restrykcyjna metoda, do której należy podchodzić zdroworozsądkowo i w zgodzie z własnym organizmem.
Etapem pośrednim w diecie keto, są tzw ładowania węglowodanowe – są to okresy, w których zakładamy zwiększone spożycie cukrów, trwające jeden lub dwa dni. Jest to także pewna odmiana diety keto, tzw. CKD – cykliczna dieta ketogenna. Taki typ keto diety jest szczególnie polecany sportowcom uprawiającym dyscypliny siłowo-szybkościowe.
Zwiększenie stężenia węglowodanów powoduje oczywiście czasowe wstrzymanie ketozy, jednak wprowadzenie takiego “cheat day” pozwala jeszcze efektywniej spalać tłuszcz. Jak? Dzięki stworzeniu specyficznych warunków dla hormonów, a następnie “uzupełnieniu” włókien mięśniowych wytworzonym glikogenem, który jest niezbędny przy wszelkich ćwiczeniach aerobowych. W ciągu kilku dni zapas glikogenu zostaje zużyty, w miarę zwiększania intensywności prowadzonych treningów. Okres ładowań węglowodanowych obniża także poziom leptyny w organizmie, co z kolei znacznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Mimo to, należy mieć w pamięci, by okresy ładowań były maksymalnie kilku dniowe, w przeciwnym razie, mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.