logo

Poradnik posiłków na diecie keto

Wiele osób uważa, że dieta ketogenna to jedzenie tylko i wyłącznie mięsa – rano, w południe i wieczorem. Nic bardziej mylnego! Jest to kolejny mit, który postaramy się w dzisiejszym wpisie obalić – a raczej totalnie zdeklasować, ponieważ przy obecnej dostępności produktów, bogactwu owoców i warzyw, wcale nie musimy (a wręcz nie powinniśmy!) się zamykać tylko na tłuszcze zwierzęce.
Tłuszcze roślinne to także bogate i zdrowe źródło tłuszczów, które będą miały zdrowotny wpływ na nasz organizm. Pamiętajmy jednak, że w przypadku diety niskowęglowodanowej, nie dostarczamy prawie w ogóle cukrów, a zastępujemy je tłuszczami i to one będą stanowić nośnik energii w naszym ciele.

Nie przedstawimy teraz kompleksowego poradnika z konkretnymi przepisami – w miarę nabywania doświadczenia i przebywania w fazie ketozy, każdy jest w stanie samemu komponować i przyrządzać ciekawe potrawy dla siebie i dla bliskich, tak naprawdę wtedy ograniczać nas będzie tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia i poczucie smaków 🙂

Skupmy się więc na tym, co powinno się znaleźć w koszyku zakupowym zakupów dla osoby przebywającej na keto diecie:
Przede wszystkim musimy zapamiętać i bezwzględnie przestrzegać zasady, by wybierać tylko i wyłącznie produkty pozbawione węglowodanów. Jest to klucz do osiągnięcia ketozy a także to naszego celu, jakim jest spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Będąc na diecie ketogennej będziemy spożywać duże ilości tłuszczów i olejów. Najlepiej by były z naturalnych źródeł, takich jak oczywiście mięso, a także orzechy. Takie menu uzupełniać będziemy o nasycone i nienasycone tłuszcze, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek czy wszelkiego rodzaju masła.
Dodatkowo, będziemy spożywać także białko, oczywiście najchętniej z dobrej jakości mięsa, przy jednoczesnym unikaniu zbyt dużej ilości protein.
Poza tym: warzywa – wszelkie zielone, liściaste, a więc sałaty, jarmuże zostaną naszymi kompanami na dłużej. Także takie warzywa jak papryka, pomidory czy awokado. Nabiał – najlepiej sprawdzą się tutaj, co ciekawe półtłuste produkty, które nie będą zawierać cukrów.
Orzechy – takie jak makadamia, czy migdały to bogate źródło dobrej jakości tłuszczów, dodawane do posiłków mogą stworzyć ciekawe smakowo potrawy, z na pozór ?oklepanych i codziennych? dań. Warto zatem zadbać także o nasze kubki smakowe, nie tylko o zbilansowane i zdrowe jedzenie 🙂
Jeśli chodzi o napoje, to tak jak w przypadku każdej diety – wskazane jest picie dużej ilości wody, często z dodatkiem cytryny, limonki czy stewii. Definitywnie kończymy zatem ze słodzonymi napojami gazowanymi, Colą i tym podobnymi, także napojami owocowymi, które w swoim składzie mają więcej cukru niż de facto owoców.

Istnieją jednak pewne ?haczyki?, czyli przykładowo tłuszcze których jednak powinniśmy unikać będąc na diecie keto – chodzi o wysoko przetworzone tłuszcze, które zostały chemicznie potraktowane by wydłużyć daty ważności. Dlatego też powinniśmy jak ognia unikać kupowania mięsa w wielkopowierzchniowych supermarketach.

Kolejnym mitem diety keto, powiązanej z tym, czego nie powinno się jeść: smażone mięso. Oczywiście, jeśli będziemy je jeść codziennie w dużej ilości, to dieta keto pozostanie tylko wspomnieniem, a tkanka tłuszczowa zamiast się spalać, będzie sie dalej odkładać. Jednak chcąc spożywać smażone mięso, powinniśmy zaprzyjaźnić się z łojem wołowym, masłem ghee lub olejem kokosowym – wszystko dzięki temu, że mają one wyższy punkt dymienia niż popularny olej rzepakowy czy słonecznikowy. Dzięki temu zachowamy więcej potrzebnych nam kwasów tłuszczowych, które organizm w stanie ketozy przetworzy na energię.