logo

Olej MCT – niezbędny do efektywnej KD

To, że na diecie keto pomocna jest suplementacja, już wiemy. Dziś przyjrzymy się olejowi MCT, składnikowi, który ze względu na swoje właściwości jest mocno polecany wszystkim odchudzającym się, na jakiejkolwiek diecie.

Pod względem chemicznym, olej MCT (ang. medium chain triglicerydes) jest mieszkanką średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych o stosunkowo krótkich łańcuchach węglowych, które zawierają do 12 atomów węgla, które łatwo ulegają przemianie materii. Sposób ich rozkładu ma znaczenie dla naszego organizm – wpływa to pozytywnie na stan zdrowia oraz stan aktywności fizycznej.
Olej MCT, jako ekstrakt z oleju kokosowego (zawiera w sobie okolo 60% MCT) jest często dodawany do koktajli, kawy czy dressingów.

Dowiedziono naukowo, że olej MCT wspomaga odchudzanie – głównie poprzez uwalnianie, podczas rozkładu, ważnych hormonów – leptyny oraz peptydu YY.
Leptyna jest hormonem wytwarzanmy głównie w białej tkance tłuszczowej. Działa poprzez receptory leptynowe znajdujące się w podwzgórzu. Po związaniu leptyny z receptorami w podwzgórzu neurony przestają wytwarzać neurotransmiter – neuropeptyd Y, który jest stymulatorem apetytu. Jest to informator o stanie energetycznym organizmu.
Z kolei działanie peptydu YY daje uczucie sytości i brak apetytu na zwiększone ilości pokarmu. Jak łatwo można się domyślić, oba hormony działają na siebie wzajemnie. Wniosek? Regularna suplementacja, dodawanie oleju MCT do posiłków przyspiesza wejście organizmu w stan ketozy. Prościej mówiąc, MCT powoduje, ze tłuszcze spalają się szybciej, dzięki czemu jemy mniej, nie odczuwając przy tym głodu.
Takie działanie oleju MCT zostało potwierdzone badaniami – możemy zjeść mniej kaloryczny posiłek, nie będąc głodnym za kilka godzin, a uczucie sytości wydłuża się z każdą dawką MCT.

Jakie są jeszcze zalety MCT?
Przede wszystkim olej jest łatwo wchłanialny – o wiele łatwiej wchłania się niż glicerydy o długich łańcuchach, co oznacza, że oszczędzamy niejako naszą watrobę.
Dodatkowo, posiada silnie termogenne właściwości ? jego spożycie wiąże się ze wzrostem wydatkowania energii w postaci ciepła. Posiada także silne właściwości ketogenne, a więc tak jak wspomnieliśmy – organizm łatwiej i szybciej przechodzi w stan ketozy.
Ważną zaletą jest także fakt, że olej MCT dodaje energii, zwłaszcza u osób uprawiających sporty – stanowi wysoko skoncentrowane i łatwo dostępne źródło energii. I nie ma tu znaczenia czy będzie stosowany przed, w trakcie czy po wysiłku fizycznym. Przy umiejętnym stosowaniu MCT, możemy poprawić nasze osiągi mięśniowo-wysiłkowe.
Wszystkie te właściwości pomagają utrzymać właściwą wagę, zmniejszając łaknienie i niepohamowane napady głodu.
Olej MCT wspomaga także metabolizm, poprawia nastrój, wprowadza w stan dobrego samopoczucia i daje jasność myślenia – o wiele łatwiej będzie się nam skupić i pozostawać w koncentracji przez dłuższy czas.
Dodatkowo, podnosi odporność, a poprzez wspomaganie wchłaniania substancji odżywczych, polepsza procesy trawienne, poprzez zdolności do zwalczania bakterii i pasożytów układu pokarmowego i działa przeciw zaparciom, a także reguluje poziom hormonów.