logo

Odmiany diety keto

Ketogeniczny model żywienia wśród dietetyków jest klasyfikowany jako mocno restrykcyjny i redukcyjny, bazujący na spożywaniu głównie tłuszczów, a ograniczający niemal do zera węglowodany.
Ze względu na swój ?trudny? redukcyjny charakter, zaleca się by przed rozpoczęciem zmieniania swoich nawyków żywieniowych skonsultować się z doświadczonym dietetykiem – specjalista dobierze odpowiedni typ keto-diety, których obecnie występuje kilka rodzajów.

Zasady typowej diety ketogenicznej są dość skomplikowane i wymagają odpowiedniej wiedzy i obycia w liczeniu spożywanych wartości odżywczych. (Już choćby z tego względu dobrze jest poradzić się specjalisty!) Co ciekawe, spalanie tkanki tłuszczowej nie wiąże się z obliczaniem kalorii, a z drastycznym ograniczeniem spożycia węglowodanów, sięgającym tylko (!) kilku procent dziennego zapotrzebowania na sacharydy. Nadmienić należy, że w normalnych warunkach cukry stanowią 45-65% kalorii dostarczanych do naszego organizmu dziennie. Jest to więc znacząca zmiana dla tak skomplikowanej maszyny, jakim jest ludzki organizm. Aby tę dysproporcję zniwelować i zmienić paliwo z jakiego układy korzystają do funkcjonowania, źródłem energii musi być inny składnik.
W diecie keto jest to tłuszcz – ma on zapewniać 70-90% energii, przy założeniu że spożywane jest białko, które odpowiada niecałe 20% kalorii dziennego zapotrzebowania.
Haczyk polega na tym, że nie może ono jednak przekraczać 35%, by nie obniżać stężenia ciał ketonowych, które mogłyby hamować lub w ogóle wygaszać ketozę.

Mniej więcej na takich proporcjach polega dieta ketogenna. Ma ona jednak kilka odmian, które różnią się od zawartości procentowych. W związku z powyższym, wszelkie zmiany także dobrze jest skonsultować ze specjalistą, by odchudzanie było nie tylko skuteczne ale i zdrowe i bezpieczne.

Do odmian diety ketogennej możemy zaliczyć:
– dietę MCT, bazującą na średniołańcuchowych kwasach tłuszczowych. Zaletą tego typu diety fakt, że MCT są łatwiej wchłanialne w przewodzie pokarmowym a ich transport we krwi odbywa się płynniej niż w przypadku długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W efekcie organizmowi łatwiej jest osiągnąć stan ketozy, dlatego też nie jest konieczne spożywanie tak dużej ilości tłuszczów.
Dodatkowo, w diecie MCT nie ma ograniczeń kalorycznych, a głównym źródłem energii jest tu suplementowany olej MCT oraz olej kokosowy. Ta odmiana jest polecana zwłaszcza osobom, które nie mogą lub po prostu nie chcą spożywać tak dużych ilości mięsa i tłuszczów. Wykazano, także że zwłaszcza dzieci dobrze reagują przy tak skomponowanej diecie.

– modyfikowaną dietę Atkinsa (MAD) która w swoich założeniach posiada zwiększoną zawartość tłuszczów, przy jednoczesnym braku ograniczeń co do spożywania białka. Ze względu na taki a nie inne proporcje, odmiana ta bywa stosowana w przypadku żywienia chorych na padaczkę – jest o wiele mniej restrykcyjna a w fazie adaptacji nie są konieczne głodówki, może być stosowana u dorosłych i dzieci powyżej 12tego roku życia. W związku z powyższym może uchodzić za mniej skuteczną, jednak dzięki temu że można wprowadzać bardziej urozmaicone posiłki, dieta nie jest monotonna i męcząca.

– dietę nieskoglikemiczną (LGIT), w której założeniu jest ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Energia jest tu uwalniana powoli, przez co nie trzeba się martwić huśtawkami nastrojów czy obniżeniem wydajności podczas treningów. Ten typ diety polecany jest diabetykom oraz dzieciom cierpiącym na epilepsję, od 12tego roku życia.