logo

Ketoza – fakty i mity

W dzisiejszym poście pochylimy się nad tematem najpopularniejszych doniesień na temat ketozy – zarówno tych prawdziwych, jak i tych, które należy traktować z przymrużeniem oka.
Jak Internet długi i szeroki, zawsze znajdziemy zapewne informacje i njusy, które będą dla nas wartościowe, znajdziemy i takie, które – jeśli potraktujemy na serio – napytamy sobie tylko i wyłącznie biedy, co odbije się na naszym zdrowiu, w najlepszym przypadku.

Zacznijmy więc od mitów. Od czasu wzrostu popularności diety ketogennej wszędzie możemy spotkać coraz to nowsze “rewelacje” na temat szkodliwości i niebezpieczeństw jakie niesie dieta keto. Prawdą jest natomiast, że KAŻDA dieta, stosowana nierozważnie, chaotycznie i bez wcześniejszego planu ułożonego przez dietetyka może okazać się szkodliwą dla naszego organizmu. W najlepszym przypadku – dana dieta będzie totalnie nieskuteczna, w najgorszym z kolei – stracimy zdrowie. Dlatego też do znudzenia wręcz powtarzamy, że tak ważne są regularne badania i konsultacje z dietetykami czy lekarzami specjalistami, odnośnie naszych nawyków żywieniowych i chęci przechodzenia na jakąkolwiek dietę.

“Dieta keto to dieta-cud! Jesz tłuszcz i chudniesz!” Jest to bardzo częste, niestety, błędne myślenie. Nie ma czegoś takiego jak dieta-cud – każda, jakakolwiek dieta musi być poparta nie tylko zmianami nawyków żywieniowych, ale także regularną aktywnością fizyczną, zdrowym trybem życia – także snu, czy choćby “zdrowia psychicznego”.
W diecie ketogenicznej także nie jest tak, że będziemy mogli spożywać kebaby czy tłuste burgery – owszem, będziemy spożywać większe ilości tłuszczów, jednak mają to być tłuszcze dobrej jakości, bogate w składniki odżywcze – dlatego też wszelkie głęboko przetworzone potrawy, odpadają tu od razu. Pamiętajmy także o warzywach, które w diecie keto są bardzo pożądane.

“Przecież ketoza jest naturalnym stanem organizmu! Organizm jest na nią gotowy w każdej chwili!” Nic bardziej mylnego. Owszem, ketoza w naszym organizmie zachodzi niejako automatycznie, tj. nie jest to żaden chemicznie czy farmakologicznie stymulowany proces, jednak należy zachować tu dużą czujność, ponieważ nieumiejętne przechodzenie na dietę keto może się skończyć przykrymi dolegliwościami. Należy też mieć na uwadze fakt, że ludzki organizm nie jest przystosowany do przebywania w stanie ketozy dłużej niż cztery miesiące bez przerwy, dlatego tak ważne jest szczegółowe kontrolowanie i świadome dobieranie produktów które będziemy spożywać.

“Podczas ketozy czujemy się fantastycznie!” To po części prawda. Przejście organizmu w stan ketozy u większości ludzi wiąże się ze znacznym polepszeniem samopoczucia – czują się lekko, mają o wiele więcej energii do funkcjonowania. Należy jednak wiedzieć, że stan ten nie będzie utrzymywać się zawsze, a część wręcz nigdy takich odczuć nie będzie mieć. Każdy organizm jest inny i będzie dawał inne odczucia.

“Ketoza jest skuteczniejsza niż zbilansowana dieta” – należy tu rozgraniczyć dwie rzeczy. Dieta keto nie prowadzi do schudnięcia – owszem, spalamy tkankę tłuszczową, ale nie jest tak, że w ciągu tygodnia zgubimy 5kg.
Z kolei zbilansowana dieta nie jest kolejnym “cudem” który spowoduje zmniejszenie wagi. Zwłaszcza u osób czynnie uprawiających sporty, nie zauważono żadnej tego typu zależności.