logo

Ketoza, czyli co?

Ketoza stała się słowem-kluczem w dziedzinie dietetyki w ostatnich latach.
Z punktu widzenia fizyczno-chemicznego, ketoza jest stanem metabolicznym organizmu w którym dochodzi do wzrostu stężenia ciał ketonowych produkowanych w wątrobie (kwas 3-hydroksymasłowy, kwas acetooctowy i aceton) w osoczu krwi (powyżej 0,5 mmol/litr) z jednoczesnym niskim i stabilnym poziomem insuliny i glukozy we krwi.

Prościej rzecz ujmując, jest to stan w którym w naszym organizmie zachodzi efektywne spalanie tłuszczu – zaczynamy spalać tłuszcz oraz białka, uzyskujemy energię, a stężenie ciał ketonowych we krwi jest wyższe niż stężenie glukozy.

Stan ketozy jest wykorzystywany w diecie niskowęglowodanowej, czyli diecie ketogennej lub po prostu keto. Ciała ketonowe powstałe na skutek niepełnego utleniania kwasów tłuszczowych zastępują glukozę w szlakach metabolicznych. Organizm zaczyna posiłkować się własnymi i dostarczanymi w trakcie diety zapasami. Na skutek tego odczuwamy przypływ energii i polepszenie koncentracji, a ponadto przyspieszają przemiany metaboliczne i spalanie tkanki tłuszczowej.

Pozostając w temacie dobroczynnych zastosowań ketozy, podczas wprowadzania organizmu w stan ketozy osłabieniu mogą ulegać także choroby nowotworowe (głównie ich rozrost), ponieważ nie będą otrzymywać one dawki ?pożywienia?. Antyrakowe działanie nie zostało jeszcze jednak poparte żadnymi naukowymi badaniami.
Dodatkowo, ketozę wykorzystuje się także u osób chorych na epilepsję (dowiedziono, że stan ketozy obniża częstotliwość ataków padaczkowych), cukrzycę, wspomaga się także leczenie chorób Alzheimera czy Parkinsona. Należy jednak pamiętać, że jest to efektywne i bezpieczne tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą i opieką doświadczonego dietetyka.

Sama dieta ketogeniczna jest oczywiście jednym ze sposobów walki z otyłością. Pomaga zredukować nagromadzone zapasy tkanki tłuszczowej i, co ważne, zminimalizować apetyt oraz niepożądany efekt jo-jo. Ciała ketonowe, powstające przy rozkładzie tłuszczów ograniczają uczucie głodu. Nie jest z kolei polecana osobom z zaburzoną pracą wątroby, nerek czy trzustki.

Charakteryzując dietę ketogeniczną, pamiętajmy, że jest to dieta niskowęglowodanowa. Dieta powodująca stan ketozy nie dostarcza składników odżywczych w ilościach i proporcjach, jakie są potrzebne do prawidłowego działania organizmu, stąd należy bezwzględnie dbać o dobór składników diety. Tu z pomocą przychodzi także suplement Keto of the year, który działa idealnie ?w zgodzie? z wytycznymi diety ketogenicznej.
Nie tylko zmniejsza łaknienie i napady niepohamowanego głodu, także przyspiesza metabolizm, zwiększa wydajność umysłową, poprawia sprawność fizyczną i reguluje stan ketozy, czyniąc ją jeszcze bardziej efektywną dla naszego organizmu.
Jest to optymalny sposób na rozpoczęcie ?przyjaźni? ze stanem ketozy i cieszenia się wymiernymi efektami diety keto!

Pamiętajmy jednak, że każdy system żywieniowy to nie tylko zmiana diety, to przede wszystkim zmiana myślenia i stylu życia – na bardziej aktywny, zdrowy, nastawiony na regularny ruch i spalanie kalorii.