logo

Ketoza a choroby: nowotwory

Standardowe terapie medycyny w leczeniu nowotworów to radioterapia, chirurgia i farmakologia (chemioterapie). Wszystkie te metody są mocno inwazyjne, ingerują w organizm mocno, pozbywając się nie tylko chorych komórek, ale także tych zdrowych.
Jak pokazują badania kliniczne, w procesie leczenia nowotworów kluczową wspomagającą rolę odgrywa dieta. Nie tylko dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych (które często “uchodzą” z organizmu podczas standardowych metod leczenia) ale także wpływa pozytywnie na psychikę i ogólne samopoczucie.

W związku z powyższym dieta ketogenna ostatnimi czasy urosła już do rangi diety, która niejako niszczy komórki rakowe. Warto tu jednak z całą stanowczością podkreślić że na chwilę obecną nie zostały opublikowane żadne naukowe badania, które by tę tezę potwierdzały.
Niestety, wiedza na temat żywienia pacjentów onkologicznych jest cały czas niewystarczająco propagowana wśród osób z otoczenia chorych – ich rodzin czy opiekunów. To prowadzi często do powielania niepoprawnych działań, przekazywania niewłaściwych praktyk, które mogą okazać się niebezpieczne dla samych chorych.

Dieta niskowęglowodanowa, do której należy z całą pewnością dieta ketogeniczna, zakłada zwiększone spożycie tłuszczów i obniżenie praktycznie do zera węglowodanów. Taki system żywieniowy wymusza w organizmie spore zmiany metaboliczne – wskutek braku cukrów, organizm ludzki zaczyna metabolizować tłuszcze. W efekcie nadwyżka spożytych tłuszczów zostaje przekształcona w ciała ketonowe, które stają się nośnikiem energii do funkcjonowania całego organizmu.

Jak ketoza wpływa na nowotwór? W ogromnym skrócie, chodzi o to, by “zagłodzić” hipotetycznego, potencjalnego guza (zaznaczyć należy że nie każdy onkologiczny problem będzie nadawał się do diety ketogennej!) – odcinamy nowotworowi dostęp do “pożywienia”, czyli cukrów, zastępując je tłuszczami, których guz nie jest w stanie syntetyzować, wskutek czego następuje zahamowanie jego rozrostu, co jest już samo w sobie dużym sukcesem. Zdrowe komórki z kolei “uczą się” pożytkować dostarczane tłuszcze w energię, wskutek czego całkiem możliwe jest także polepszenie stanu zdrowia chorego. Tak jak jednak wspomnieliśmy już na początku – obecnie nie istnieją jeszcze naukowe dowody na skuteczność diety keto akurat w takim wymiarze – daje to jednak pewne nadzieje na przyszłość i może się okazać, że w przyszłości wystarczy specjalnie dobrana i suplementowana dieta, by powstrzymać rozwój chorób onkologicznych.

Dodatkowo, odpowiednio zbilansowana i suplementowana dieta keto dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, potrzebnych do poprawnego funkcjonowania – pomaga to nie tylko walczyć ze zmianami onkologicznymi, ale także innymi dolegliwościami, wobec których konwencjonalna medycyna pozostaje bezradna.
Krótko mówiąc: dieta ketogenna, prowadzona i konsultowana z doświadczonym dietetykiem, we współpracy z lekarzem specjalistą, może przynieść nie tylko lepsze samopoczucie chorego, ale także ulżyć w niektórych dokuczliwych objawach.