logo

Jak zaobserwować stan ketozy w swoim organizmie?

Gdy już postanowimy, że oto przechodzimy na dietę ketogenną, udamy się do dietetyka, skonsultujemy stan naszego zdrowia z lekarzem, nadchodzi czas na wprowadzenie wszystkiego w życie. Zmieniamy swój jadłospis i? no właśnie. Po czym poznać, że nasz organizm jest już w ketozie?

Naukowo i wręcz co do godziny można to sprawdzić za pomocą specjalnych testów ketonowych oraz niektórych glukometrów. Można też po prostu obserwować swoje ciało i pewne objawy, które świadczyć będą o tym, że nasz organizm jest w stanie ketozy.
Nie istnieje jednak precyzyjna odpowiedź, po jakim czasie od rozpoczęcia diety keto organizm będzie w fazie ketozy. Należy mieć świadomość, że brak podstawowej wiedzy oraz złe podejście do diety, treningów, stylu życia a nawet snu mogą powodować lub natężać złe samopoczucie, które ma prawo pojawiać się w okresie przebudowy organizmu. Nie oznacza to jednak że ketoza w naszym organizmie nie zajdzie.

A więc: to kiedy ta ketoza zachodzi?!
Idąc od początku: nasz organizm najpierw przechodzi keto-adaptację. Jest to proces przebudowy i „nauki” organizmu wykorzystywania ciał ketonowych. Czas trwania tego procesu jest bardzo indywidualną sprawą, przyjmuje się umownie, że trwa ok. 30 dni, ale mimo wszystko zależy to od wielu czynników (jak np. rodzaj produktów, ilość i przerwy między posiłkami czy chociażby uwarunkowania genetyczne każdego z nas). U jednych zajmuje to mniej a u innych więcej niż te umowne 30 dni. Nie ma też gwarancji, że po okresie adaptacji organizm w pełni korzysta z bycia w ketozie.

Trzeba być świadomym, że tylko jeśli zadbamy nie tylko o swoje nawyki żywieniowe i uprawianie sportu, ale także dobrze poznamy reakcje swojego organizmu i uda nam się nie popełnić żadnych błędów, ketoza będzie w pełni efektywna i skuteczna. Na 100% efektów jednak trzeba czekać i należy mieć to na uwadze. Keto-adaptacja to burzliwy okres, kiedy nasze ciało jest  fazie przebudowy, przechodzi rewolucje. Aby jak najbardziej złagodzić ten proces dobrze jest unikać produktów niepewnego pochodzenia – łatwo bowiem przeszacować przyjęte węglowodany.

Jak więc objawia się sama ketoza?
Przede wszystkim, osoby będące na diecie ketogennej, powtarzają, że przechodząc w ketozę? czują się wspaniale! Odczuwają zwiększone zasoby energii, sił witalnych, często mówi się o lekkiej euforii wręcz, o jasności myślenia i generalnie o poprawie sprawności umysłowej.

Poza tym: suchość w ustach, połączone ze zwiększonym pragnieniem – obserwowane zwłaszcza u osób, które nie dostarczają wystarczającej ilości płynów i elektrolitów. Bardzo ważne jest picie min. 3 litrów wody dziennie.

Kolejnym objawem wejścia w ketozę, jest zwiększone oddawanie moczu – za to odpowiada jedno z ciał ketonowych, acetylooctan, który przedostaje się do moczu – na jego wykrywaniu bazują m.in paski testowe do badania moczu, dzięki czemu możemy mieć niemal pewność, że organizm osiągnął ketozę. Jest to także przyczyna zwiększonego pragnienia.

Poza tym, będąc w ketozie można doświadczyć ?owocowego? oddechu/zapachu z ust, zwanego keto-oddechem. Z ten objaw odpowiada ciało ketonowe, aceton, dlatego też niektórym może kojarzyć się z kolei z zapachem zmywacza do paznokci. Okresowo, acetonowy zapach może pojawiać się także w pocie, zwłaszcza po większym wysiłku fizycznym. Jest to jednak objaw tymczasowy, który z czasem zanika.

Ostatnim objawem, takim, który jest zapewne najbardziej wyczekiwany, to? zmniejszone uczucie głodu. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększonym dostępem organizmu do zapasów, odłożonych w postaci tłuszczów. Powoduje to, że nie odczuwamy uczucia głodu i tak naprawdę możemy jeść tylko raz, dwa razy dziennie. Mimo to, należy przestrzegać reguły pięciu posiłków dziennie, rozłożonych proporcjonalnie i dopasowanych do swojego zapotrzebowania energetycznego/kalorycznego.