logo

Jak skuteczna jest dieta keto?

W dzisiejszym artykule skupimy się na informacjach, które są chyba najczęściej wyszukiwaną frazą w wyszukiwarkach związanych z dietą ketogeniczną. Czy dieta keto jest skuteczna?
Oczywiście, najchętniej odpowiedzielibyśmy krótko: ?TAK!? jednak, po standardowym ?tak?, zawsze jest ?ale?…

Jak już wiemy keto dieta opiera się na zgoła innym, niż wiele powszechnych diet założeniu, by? jeść tłuszcze. Wiele tłuszczy, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum, spożycia cukrów. Jest to dieta redukcyjna i niskowęglowodanowa, wymagająca od organizmu przeorganizowania gospodarki metabolicznej, tak by spalać tłuszcze za pomocą powstających na skutek ketozy ciał ketonowych. Zmienia to także działanie hormonów i produktów metabolicznych odpowiedzialnych za uczucia głodu i łaknienia. Uchodzi na dietę kosztowną oraz wymagającą znaczących zmian w nawykach żywieniowych, które stosowane długo – bo nawet przez lata, dają zaskakujące efekty. Osoby przebywające latami w stanie ketozy są zdrowe, mają doskonałe samopoczucie, a uprawiając przy tym sporty – osiągają coraz lepsze wyniki podczas treningów.

Dieta ketogeniczna, jak każda dieta oczywiście może, nie musi być skuteczna. To czy okaże się naszą ?życiową drogą? zależy tylko i wyłącznie od nas samych – naszych chęci i determinacji by nie ulegać pokusom i by definitywnie zmienić nasze nawyki żywieniowe.
Zaletami keto diety jest niewątpliwie obniżenie masy ciała i poprawa sylwetki a także ogólne lepsze zdrowie i doskonałe samopoczucie podczas stanu ketozy w organizmie. Następnie – obniżenie zawartości cukrów we krwi, im mniej węglowodanów będziemy dostarczać, tym bardziej efektywna i będzie ketoza. Dodatkowo, stosując dietę ketogeniczną chronimy organizm przed wolnymi rodnikami, dzięki wzrostowi antyoksydantów, występujących w organizmie.

Skuteczność diet keto jest uzależniona także od naszego stylu życia – począwszy od trybu pracy (siedząca, biurowa/fizyczna), poprzez uprawiane sporty (aktywność fizyczna) po jakość snu, przebyte choroby, stres, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy uwarunkowania genetyczne.
Dodatkowo, samodzielne układanie swojego jadłospisu, bez wiedzy o poszczególnych składnikach i substancjach odżywczych nie zagwarantuje nam skuteczności diety. Bazowanie na podręcznikach czy przepisach z Internetu może okazać się zgubne w skutkach, ponieważ takie porady nie będą dostosowane do naszych konkretnych organizmów i w efekcie możemy w najlepszym przypadku stracić całkiem spore sumy pieniędzy, wydając je na na składniki posiłków, które w ogóle nie będą nam pomagać spalać zbędne kalorie. W najgorszym – możemy doświadczyć pogorszenia stanu zdrowia.
Dlatego tak ważne jest rozsądne filtrowanie informacji płynących wszelkimi kanałami z Internetu i książek a powierzenie swojego zdrowia specjalistom – najlepiej doświadczonym w tej materii dietetykom. Mimo wielu wyrzeczeń, dieta ta wymaga stalowej konsekwencji i poświęceń, w rezultacie ?odwdzięcza się? upragnionym spadkiem wagi i zgubieniem zbędnych kilogramów.
Przede wszystkim pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek choroby nerek czy mamy dolegliwości ze strony wątroby, powinniśmy odpuścić dietę ketogeniczną.