logo

Doskonałe samopoczucie na diecie keto – prawda czy mit?

Na dietę ketogeniczną przechodzi coraz więcej osób, mimo dość restrykcyjnych zasad i kontrowersji, powoduje ona szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym braku liczenia kalorii czy przysłowiowego zaciskania pasa.

Oczywiście nie jest tak, że wszystko jest dozwolone, a kilogramy same magicznie uciekają z wagi 🙂 Dieta ketogeniczna wiąże się z wprowadzaniem szeregu ograniczeń w jadłospis. Na ketozie rezygnujemy z produktów przetworzonych, które najczęściej zawierają dodatek cukru, co zwiększa ilość przyswajanych wraz z nimi węglowodanów. W ten sposób, bazujemy w swoim codziennym sposobie żywienia wyłącznie na niskoprzetworzonych produktach. Ten zabieg zmiany produktów, które dostarczamy do organizmu wiąże się oczywiście z poprawą samopoczucia, czy wyników badań ze względu na rezygnację z fast foodów i wysokokalorycznej żywności przetworzonej.
Stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety oczywiście zapewni nam także poprawę kondycji psychicznej i fizycznej, spożywając oprócz tłuszczu i białka odpowiednie ilości węglowodanów złożonych i prostych w postaci warzyw, owoców, kasz, makaronu, czy płatków owsianych.  Zmniejszenie przyjmowania głęboko przetworzonych produktów i wybieranie pełnowartościowych potraw jest najważniejsze dla dobrych fluidów i zdrowia – nie tylko fizycznego ale i psychicznego.
Prawdą jest więc, że przechodząc na dietę keto będziemy odczuwać znaczącą poprawę naszego samopoczucia i wzrostu sił witalnych. Jest to oczywiście uzależnione od szeregu czynników, najczęściej osobniczych i genetycznych, przez co, to co niektórzy będą uważać za wspaniałe samopoczucie, inni uznają za całkiem normalny stan, więc większych “fajerwerków”. Tak samo, cechą osobniczą mogą być wszelkie skutki uboczne, tzw. keto-grypa, która jest stanem przejściowym i może być reakcją organizmu na wprowadzane zmiany.

Dlatego też tak ważne jest, by wszelkie rewolucyjne zmiany w naszym menu wprowadzać powoli, systematycznie zwiększając ilości i proporcje składników dostarczanych do organizmu. Nagłe zmiany możemy “okupić” osłabieniem, bólami głowy, nudnościami, katarem czy zaburzeniami cyklu miesiączkowego u kobiet. Nie należy się jednak zrażać i poddawać, już po kilku dniach adaptacji powinniśmy poczuć ulgę – doskonałe samopoczucie i lekkość. Poziom energii i chęci do życia rośnie w miarę stosowania diety, dlatego też im bardziej zmotywowani będziemy, tym lepiej będzie nam przejść przez pierwsze niedogodności.

Podsumowując, dieta ketogenna to dieta podczas której drastycznie zmieniamy gospodarkę energetyczną naszego organizmu, toteż wiąże się ona z niebezpieczeństwami a każde bezmyślne obniżanie ilości węglowodanów we własnym zakresie może znacznie pogorszyć nasz stan zdrowia i komfort psychiczny. Nie należy jej traktować jako szybkiego i przyjemnego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dlatego też, tak ważna jest uprzednia konsultacja z doświadczonym dietetykiem lub lekarzem specjalistą.