logo

Dieta ketogeniczna dla kobiet

Należy już na samym wstępie zaznaczyć, że obecnie nie ma szczególnego rozdzielenia na dietę keto dla mężczyzn i dla kobiet. Oczywiście wszelkie zalecane proporcje będą się zmieniać w zależności od płci, naszej postury ciała czy uwarunkowań genetycznych.
Jeszcze niedawno uważano, że dieta ketogeniczna jest przeznaczona raczej dla mężczyzn, zwłaszcza tych uprawiających sporty siłowe. Założono, że organizm kobiet nie będzie w stanie wytrzymać takich obciążeń dietetycznych, a skomplikowana gospodarka hormonalna zostanie rozregulowana.

Obecnie każda kobieta, która tylko tego zapragnie, może zacząć stosować dietę keto i nie będzie w tym nic szokującego. Należy mieć jednak świadomość, że jest to dieta dla ?mięsnych? osób, dla których spożywanie sporych ilości mięsa nie będzie stanowiło problemu – ideowego, poglądowego a także finansowego, ponieważ nie oszukujmy się – na dobrej jakości produkty mięsne wydamy o wiele więcej niż w zwykłej sieciówce. Mięso kupione od zaufanego dostawcy będzie nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim – zdrowe bo nie będzie zawierało w sobie chemii czy antybiotyków.

Pamiętajmy także że dieta ketogeniczna będzie znacząco wpływać na nasz metabolizm, tak więc jeśli zaniepokoją nas jakiekolwiek nietypowe objawy, powinniśmy udać się do specjalisty, celem konsultacji. W związku z powyższym nie powinien nas dziwić nieregularny cykl miesiączkowy. Nie jest to oczywiście normą, jednak często zdarza się, że przy zmianach żywieniowych nasze hormony także będą ?wariować? – nie należy oczywiście od razu popadać i popłoch, tylko dać swojemu organizmowi chwilę na adaptację do nowych warunków.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa pozytywnie na sukces diety keto to? kobieca determinacja 🙂 Jeśli określimy sobie jasny cel, znajdziemy w sobie motywację i nie będziemy zrażać się porażkami – mamy gwarantowany sukces, spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dla części kobiet, może nie tyle waga jest ważna, a życie w zgodzie z samym sobie, samoakceptacja oraz dobre samopoczucie, które na diecie ketogenicznej jest wręcz wspaniałe. Nie ma tu ataków niepohamowanego głodu (a potem wyrzutów sumienia i ?karania samego siebie? głodówką…) a samo przejście w stan ketozy jest opisywane jako bardzo pozytywny ?kop? z ogromną dawką energii i sił witalnych.

Podsumowując, dieta ketogenna pomaga kobietom obniżyć poziom złego cholesterolu, ciśnienia krwi i kontrolować poziom cukru we krwi, ale także poprawia stan skóry, np w walce z trądzikiem. Najprościej mówiąc, organizm staje się maszyną do spalania tłuszczu, stymuluje także sprawność umysłową – stan ketozy pobudza ciałą ketonowe, jako źródło energii, a więc lepiej się skupiamy, lepiej myślimy, szybciej się regenerujemy. Dlatego też przejście w stan ketozy jest opisywane wzrostem energii i stanami bardzo dobrego samopoczucia.