logo

Dieta ketogeniczna dla dzieci

O diecie ketogenicznej stosowanej u dzieci pisaliśmy głównie w kontekście leczenia padaczki, zwłaszcza jej odmiany lekoopornej. Obecnie jest to jedna z najlepszych naturalnych metod radzenia sobie z tą odmianą epilepsji. Pomimo tego, że mechanizm działania i występowania padaczki jest jeszcze stosunkowo mało poznany i zbadany, dieta ketogeniczna daje ona zaskakujące efekty, zmniejszając napady drgawek, przy minimalnym ryzyku występowania skutków ubocznych.
Warto zaznaczyć, że wprowadzenie takiej jak i każdej diety do nawyków żywieniowych dzieci jest stosunkowo trudne, a w przypadku dzieci cierpiących na padaczkę zwłaszcza powinno być regularnie konsultowane i kontrolowane przez lekarza specjalistę. Działając na własną rękę, bez specjalistycznej wiedzy możemy zrobić więcej złego niż dobrego, doprowadzając do niebezpiecznych stanów zagrażających zdrowiu jak i życiu.

Jak już doskonale wiemy dieta ketogeniczna opiera się na wprowadzaniu zwiększonych ilości tłuszczy, a minimalnym spożyciu węglowodanów. W ten sposób, upraszczając, organizm wchodzi w stan ketozy, podczas której wytwarzane są w wątrobie ciała ketonowe, które wykorzystują do produkowania energii zgromadzone tłuszcze. W ten sposób zmieniane jest źródło energii w organizmie. Oczywiście taka zmiana nie może być nagła, zwłaszcza w przypadku dzieci. Wszystkie zmiany w diecie należy wprowadzać stopniowo, dając organizmowi czas na adaptację.
Standardowa dieta ketogeniczna opiera się na proporcji 4:1, co oznacza że tłuszcze mają dostarczać cztery razy więcej energii niż węglowodany i białka razem wzięte. W praktyce bywa jednak różnie, mogą minąć miesiące a nawet lata zanim nasz organizm będzie w stanie w ten sposób wydajnie funkcjonować.

Dieta keto bywa trudna do wprowadzenia, zwłaszcza u dzieci, dlatego tak ważne jest wczesne wpajanie pewnych zasad żywienia oraz przyzwyczajeń, które będą wpływały na całe przyszłe życie. Oczywiście można, wręcz należy zaczynać bardzo powoli i stopniowo wprowadzać niewielkie modyfikacje menu, zwiększając zawartość tłuszczów a ograniczając zwłaszcza cukry proste w diecie, cały czas bacznie obserwując reakcje organizmu dziecka na takie a nie inne zestawienie dostarczanych pokarmów.
Przez takie stosowanie dieta ketogeniczna bywa także dość uciążliwa do bieżącego stosowania. W dzisiejszych czasach na szczęście istnieje całkiem dużo specjalnych gotowych produktów, które są dedykowane dla keto diety, co prawda służą one do zastępowania tylko niektórych posiłków, jednak dzięki temu najważniejsze składniki odżywcze zostają uzupełnione.

Co więc może jeść dziecko na diecie ketogenicznej? W zasadzie wszystko to, co dorośli, czyli, doskonałej jakości mięsa, jaja, tłuste ryby, takie jak łosoś, halibut, makrela czy śledź, wszelkie sery, jogurty greckie, olej kokosowy, orzechy, warzywa takie jak: jarmuż, szpinak, awokado, pomidory, szparagi, ogórki czy papryka, a ze ?słodkości? gorzka czekolada, kakako (gorzkie!), mleko kokosowe czy masło orzechowe.
Oczywiście wszystko to w zależności od osobistych preferencji i uznania.