logo

Dieta ketogeniczna dla cukrzyków

Zasada diety ketogenicznej, polegająca na zamianie energii z węglowodanów na tłuszcze od razu uruchamia myślenie ?idealna dla chorych na cukrzycę!? W istocie rzeczy, jest tak, oczywiście musi to być konsultowane i kontrolowane przez dietetyka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by cukrzycy pozostawali w stanie ketozy i cieszyli się życiem.

Główną zaletą ketozy dla diabetyków jest fakt, że stan ten pomaga powrócić do znormalizowanych wyników glikemii – pozwala to na odstawienie leków, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 1 i 2, które mają skutki uboczne dla organizmu.

Jak konkretnie dieta ketogeniczna działa na cukrzycę?
W cukrzycy organizm nie jest w stanie wykorzystywać glukozy zawartej we krwi – nie ma tu reakcji na insulinę. Wskutek tego większość spożytych cukrów zostaje przeniesiona do wątroby, gdzie zostaje zamieniona w komórki tłuszczowe, zamiast do włókien mięśniowych. Skutkiem jest otyłość i zespół metaboliczny.
Z kolei ograniczenie węglowodanów w diecie ketogenicznej znacznie poprawia wrażliwość na insulinę.

W przypadku cukrzycy typu pierwszego, dieta ketogeniczna jest zalecana w podobnym wymiarze – utrzymuje ?w ryzach? glikemię, która stabilizuje się w zakresach zalecanych norm a także reguluje skoki stężenia cukrów we krwi po spożytych posiłkach. Dieta ketogeniczna stosowana u diabetyków zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, a co za tym idzie – reguluje właściwą masę ciała. Jest jednak jeden istotny haczyk – bezwzględnie należy pamiętać o przyjmowaniu insuliny. Pominięcie dawki leku może spowodować bardzo niebezpieczne sytuacje zagrożenia zdrowia i życia.

W przypadku cukrzycy typu drugiego, badania naukowe pokazują tutaj także pozytywny wpływ diety keto. Zdecydowanie zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na insulinę, ze względu na obniżenie poziomu spożywanych cukrów.
Dodatkowo, dieta ketogeniczna, jako dieta niskowęglowodanowa, pozwala skutecznie zwalczać insulinooporność.

W praktyce stosowanie diety keto diety znacząco obniża stężenie cukrów we krwi – jest wielce prawdopodobne, że konieczne będzie także obniżenie dawek zażywanej insuliny. Taką decyzję jednak może podjąć tylko lekarz specjalista, po zleceniu badań krwi.

Czy warto przechodzić na dietę ketogeniczną będąc cukrzykiem? Wszystko zależy od naszych osobistych tolerancji, po części genetyki a także naszych chęci.
Pamiętać należy, że im mniej węglowodanów będziemy spożywać, tym mniej podnosić się będzie poziom cukru we krwi. Ważne jest także to, że dieta niskowęglowodanowa musi być bogata w składniki odżywcze, np w błonnik – warto zatem jeść warzywa, jagody i orzechy.

Podsumowując więc, dieta ketogeniczna może się okazać bardzo skuteczna dla diabetyków, stopniowe i konsultowane ze specjalistą wprowadzenie systemu żywieniowego pomoże ustabilizować gospodarkę glukozowo-insulinową, zyskamy kontrolę nad swoją wagą, będziemy w stanie lepiej kontrolować poziom cukrów we krwi, a przy tym będziemy mieć więcej energii podczas jakichkolwiek aktywności fizycznych. Dodatkowo, dieta keto utrzymuje dłużej uczucie sytości i dzięki niej nie mamy ochoty na słodycze.