logo

Dieta keto: poradnik dla początkujących

Dieta ketogeniczna jest obecnie jednym z najpopularniejszych planów żywieniowych, jakie stosuje się by zrzucić kilogramy i zredukować nadmiar zalegającej tkanki tłuszczowej.
Warto z całą stanowczością zaznaczyć, że nie jest to jednak dieta przeznaczona dla każdego i że każdą taką zmianę dobrze jest skonsultować z lekarzem specjalistą. Jeśli już zdecydujemy się na taki plan odżywiania, należy pamiętać o kilku zasadach.

Tradycyjna, zbilansowana w zdrowy sposób dieta składa się w prawie 55% z węglowodanów. Dieta ketogeniczna z kolei redukuje niemal do zera dobowe spożycie węglowodanów, zastępując je tłuszczami. Należy zdać sobie sprawę i być tego świadomym, że decydując się na taką dietę, przyjmujemy nawet 80% energii pochodzącej z tłuszczów.

Najważniejszym założeniem diety keto jest całkowite wyeliminowanie z żywienia węglowodanów, czyli definitywnie kończymy z: frytkami, krakersami, fastfoodami, słodyczami, słodzonymi napojami, ciastami, produktami zbożowymi, ziemniakami czy warzywami strączkowymi.
Dieta dopuszcza spożywanie węglowodanów w ok. 50g na dzień, przy czym ich źródło powinny stanowić otręby pszenne, jako bogate źródło błonnika, oraz warzywa niskowęglowodanowe, tj. np szpinak, pomidory, dynia, brokuły czy papryka. Opcjonalnie możemy spożywać także owoce, jednak ich porcja nie powinna przekraczać 10g.

Dość ważnym czynnikiem jest? zastępowanie węglowodanów, oczywiście. W żywieniu ketogenicznym bardzo często sięgamy po mięso, są tu zalecane wręcz tłuste części, dlatego też należy zaopatrywać się w tylko najlepszej jakości wyroby, które nie będą w żaden sposób ulepszane i aromatyzowane. Poza tym ryby, jajka, wysokobiałkowy nabiał oraz orzechy, awokado, oliwki, Warzywa nieskrobiowe: jarmuż, kalarepa, rzodkiewka, seler, szparagi, ogórek. Co ciekawe, dozwolone są także takie produkty jak majonez, musztarda, pesto, czy wszelkiego rodzaju marynaty. Dodatkowo, także nasycone i nienasycone tłuszcze zwierzęce, które przeważnie suplementujemy dodatkowo w postaci kwasów Omega-3.
W tym momencie warto zauważyć, że w diecie ketogenicznej ?jeść tłusto? wcale nie znaczy jeść niezdrowo. Oczywiście nie ma tu miejsca na wszelkie fastfoody i wysoko przetworzoną żywność, dlatego też decydując się na tę dietę, wybierajmy tylko odpowiednie produkty i czytajmy dokładnie etykiety i składy kupowanych towarów.
Tak jak w przypadku innych diet, tu także zalecane jest spożywanie pięciu posiłków dziennie, które łącznnie dostarczą nam energii i niezbędnych składników do utrzymania organizmu w stanie ketozy a także do normalnego funkcjonowania.

Z punktu widzenia chemicznego, odprowadzenie z diety węglowodanów i wprowadzenie większej ilości tłuszczczów, wprowadza organizm w stan ketozy. Jest to taki stan w organizmie, w którym występuje wysoki poziom ciał ketonowych, a nasz mózg – zamiast glukozą, ?odżywia się? tłuszczami.
Ma to przełożenie na funkcjonowanie organizmu, które objawia się m.in. wzmożeniem procesu rozkładu tkanki tłuszczowej, czyli upragnionym efektem gubienia zbędnych kilogramów. Spalanie tłuszczu zamiast cukrów w rezultacie zapewnia utratę wagi i poprawia ogólny stan zdrowia.
Poza tym: brakiem uczucia głodu, który jest z kolei najczęściej podyktowany zmianą stężenia glukozy we krwi, a nie faktycznym zapotrzebowaniem na pokarm jakikolwiek. Dodatkowo, dowiedziono korzystnego wpływu na poziom cholesterolu, obniżenia ciśnienia krwi, wzrostu sił witalnych i lepszego samopoczucia.