logo

Czy nasz mózg ?woli? tłuszcz?

Dzisiejszy wpis będzie raczej z cyklu ?naukowych dowodów? na dobroczynność diety ketogennej. To, że zdrowe osoby przebywające na takowej czują się świetnie, już wiemy. Obecnie cały czas trwają badania, które mają za zadanie lepiej poznać sam proces ketozy a także wpływ zwiększonego stężenia nienasyconych kwasów tłuszczowych niż poziom glukozy na mózg i inne organy w ludzkim ciele.
Jak już wiemy, dieta keto to niskowęglowodanowa dieta, bogata w tłuszcze i białka, która tak naprawdę jest stosowana na świecie od blisko stu lat. Taki system żywienia wprowadza organizm w stan ketozy, którego założeniem jest wykorzystywanie tłuszczów, a nie węglowodanów do pozyskiwania energii. Tworzące się w ten sposób ciała ketonowe są nośnikiem substancji odżywczych, które wykorzystywane są do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Wpływ wysokiej zawartości tłuszczów wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, co do tego nie ma wątpliwości, tym bardziej że teza została już wielokrotnie potwierdzona naukowymi badaniami i wieloma publikacjami w specjalistycznych pismach. Wskazuje to wyraźnie, że dieta ketogenna może być niezwykle skuteczna i pomocna w leczeniu takich chorób jak Parkinson i Alzheimer. Nie bez znaczenia jest oczywiście obniżony poziom glukozy i podwyższone stężenie kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na układ nerwowy.

Stężenie kwasów tłuszczowych na diecie keto jest zwiększone zarówno w surowicy krwi jak i w mózgu. W trakcie wieloletnich badań zauważono, że ten zwiększony poziom tłuszczów pozytywnie wpływa na zmniejszoną częstotliwość ataków padaczkowych u chorych na epilepsję.
Pod względem chemicznym, kwasy tłuszczowe mogą swobodnie przenikać przez barierę krew-mózg, w ten sposób bezpośrednio oddziaływać na pobudliwość komórek – chodzi tu o wpływ na kanały sodowe i wapniowe, które zmieniają kurczliwość mięśnia sercowego.

Z drugiej jednak strony, dieta ketogenna nie jest zalecana osobom z jakimikolwiek problemami z nerkami czy wątrobą, z uwagi na metabolizm ciał ketonowych, który może te organy dodatkowo obciążać. Z tego względu na dietę keto powinny decydować się osoby zdrowe, lub, oczywiście w przypadku chorych na padaczkę, nowotwory czy inne dolegliwości – tylko pod kontrolą i opieką doświadczonego dietetyka.

Badania pokazują także, że wytwarzane w wątrobie ciała ketonowe, zwłaszcza ?-hydroksymaślan, podczas ketozy działają także ochronnie na neurony, zapobiegając ich przedwczesnej degradacji i innym uszkodzeniom.

Mimo wszystko należy mieć cały czas w pamięci, że mechanizm działania diety ketogennej nie został do końca poznany. Wg specjalistów jest on mocno unikalny i wynika z powtarzalnych zmian metabolicznych organizmu będącego w stanie ketozy, ale tylko i wyłącznie podczas dłuższego stosowania samej diety ketogennej.
Należy mieć jednak nadzieję, że w dobie coraz większej świadomości ludzi co do jakości spożywanego pokarmu, badania pozwolą na opracowanie takiej diety, w której skutki uboczne będą zminimalizowane, a skuteczność znacznie podwyższona, zwłaszcza w kontekście dobroczynnego wpływu dla chorych na epilepsję czy nowotwory.